ReutersReuters

Rentowności polskiego długu rosną po publikacji budżetu na 2025

Rentowności polskich obligacji rosły w czwartek drugi dzień z rzędu, osiągając najwyższy poziom od miesiąca po tym, jak rząd przedstawił plan budżetowy na 2025 rok zakładający wzrost deficytu, podczas gdy waluty krajów Europy Środkowej umacniały się po ostatnim osłabieniu.

Rząd przewiduje, że deficyt sektora finansów publicznych wyniesie w 2025 roku 5,5% PKB, co jest związane między innymi ze wzrostem nakładów na obronę i spłatą części zobowiązań funduszy pozabudżetowych.

Wysoki deficyt zaplanowany w budżecie stanowi poważne wyzwanie dla kraju, który już podlega unijnej procedurze nadmiernego deficytu.

Rentowność 10-letnich polskich obligacji (PL10YT=RR) wzrosła o około 5 punktów bazowych do 5,567%, a od otwarcia sesji w środę, przed ogłoszeniem budżetu, zwięszyła się o 16 punktów bazowych.

„Projekt budżetu oznacza więc, że polityka fiskalna w latach 2024-2025 będzie bardziej ekspansywna niż zakładano wcześniej” – napisał Santander Bank Polska w raporcie.

Złoty EURPLN również umacniał się w stosunku do euro, wzrastając o 0,1% do 4,2915, przy czym pewne wsparcie zapewniły mu lepsze perspektywy wzrostu założone w budżecie.

Na Węgrzech forint EURHUF rósł o 0,2% do 392,65 za euro.

Rentowność węgierskich obligacji prawdopodobnie również znajdzie się pod presją wzrostową po tym, jak szef rządowej agencji długu publicznego powiedział, że agencja skupi się na pozyskiwaniu środków z obligacji i innych źródeł krajowych, aby utrzymać poziom zadłużenia w walutach obcych w określonych granicach.

Na giełdach część spółek wytracała poranne zyski.

Kurs akcji czeskiej spółki energetycznej CEZ CEZ osiągnął najniższy poziom od prawie czterech miesięcy i jest na dobrej drodze, aby odnotować straty trzecią sesję z rzędu po tym, jak ministerstwo finansów kraju wycofało się z pomysłu zniesienia podatku od nadzwyczajnych zysków w przyszłym roku.

이 뉴스를 읽으려면 로그인하거나 평생 무료 계정을 만드십시오