ReutersReuters

Nowa strategia PZU przewiduje sprzedaż akcji Alior Banku Bankowi Pekao SA

W ramach reorganizacji aktywów bankowych Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) PZU planuje sprzedać Bankowi Pekao SA PEO akcje Alior Banku ALR, aby wygenerować wartość dla grupy oraz pozostałych akcjonariuszy obu banków, podał PZU w opublikowanej w poniedziałek strategii na lata 2025-2027.

PZU i Pekao podpisały list intencyjny w celu opracowania docelowej struktury grupy, przy uwzględnieniu interesów stron, a także ich interesariuszy, w tym akcjonariuszy mniejszościowych.

PZU podał w prezentacji, że przewidywane rozliczenie planowanej sprzedaży akcji odbędzie się za środki pieniężne.

W komunikacie dodano, że obecnie strony nie podjęły jeszcze żadnych wiążących decyzji dotyczących potencjalnej transakcji nabycia przez Pekao akcji Alior Bankuj od PZU.

"Gdyby doszło do takiej transakcji, to po stronie jednostkowej PZU zostanie wygenerowany dodatkowy zysk na właśnie tej transakcji, który w przypadku, jeżeli byśmy odnieśli to do dzisiejszych wycen podmiotu, zakończyłby się wartością powyżej 1 miliarda dodatkowego zysku" - powiedział członek zarządu PZU Tomasz Kulik podczas konferencji.

"Po stronie skonsolidowanej ta transakcja byłaby kompletnie neutralna wynikowo" - dodał.

Prezes PZU Artur Olech powiedział, że spółka nie chce zwiększać udziału w Banku Pekao.

PZU jest największym akcjonariuszem zarówno Pekao, drugiego największego banku w Polsce, jak i mniejszego Alior Banku, w których kontroluje odpowiednio około 20% i 32% udziałów.

Obecnie udziały kontrolowane przez PZU w Alior Banku warte są 3,81 miliarda złotych, według obliczeń Reutera dokonanych na podstawie danych systemu LSEG.

Zdaniem analityków przychody z tytułu udziałów w obu bankach miały pozytywny wpływ na wyniki ubezpieczyciela, zarówno jako źródła zysku, jak i cross-selling produktów bankowych i ubezpieczeniowych.

DYWIDENDA

Strategia PZU przewiduje wypłatę dywidendy na poziomie co najmniej 4,5 złotego na akcję. W polityce dywidendowej na lata 2025-2027 spółka zakłada, że na dywidendę będzie przeznaczane nie mniej niż 50% skonsolidowanego zysku netto, który według strategii w 2027 roku wyniesie ponad 6,2 miliarda złotych.

Wskaźnik ROE z działalności podstawowej uplasuje się natomiast na poziomie powyżej 19%.

Grupa PZU jest obecna w pięciu krajach Europy Środkowej i planuje dalszy rozwój.

PZU chce inwestować w rynek zdrowotny, cyfryzację i ofertę rozwijaną z partnerami. W ramach tego planuje 1 miliard złotych inwestycji w zdrowie.

Spółka podała, że planuje koncentrację na swej podstawowej działalności z celem istotnego wzrostu wartości, w tym wzrostu przychodów brutto z ubezpieczeń do 36,2 miliarda złotych w 2027 roku. PZU zakłada także ponad 20% marżę operacyjną w ubezpieczeniach na życie.

PZU celuje również w obniżenie wskaźnika COR do poniżej 90% w ubezpieczeniach majątkowych.

이 뉴스를 읽으려면 로그인하거나 평생 무료 계정을 만드십시오

Reuters 의 더 많은 뉴스

뉴스 더보기