Dzisiejsza analiza będzie się składać z dwóch części.
W pierwszej przyjrzymy się wysokiemu interwałowi tygodniowemu, a w drugiej, sytuacji bieżącej w niższym interwale.
Jak widzimy na wykresie cena pozostawiła za sobą 8 czerwonych świec z rzędu. Jest to osiem tygodni pesymizmu, który przesiąknął rynek. Ponadto takie zachowanie w wykresie BTC jest rzadkie i niespotykane dlatego zapełnienie zaskakuje potrzeba wykonania ruchu korekcyjnego do góry, celem powrotu do statystyki, która domaga się zielonej świecy na wykresie przy interwale tygodniowym.
W ostatnim czasie cena dotarła do skrzyżowania kilku bardzo ważnych miejsc, których zadaniem jest podnieść notowania Bitcoina. Między innymi jest to poziom 61,8 Fibo korekty dla całego swingu wzrostowego od początku notowań BTC czy też strategiczna linią trendu wzrostowego którą oznaczyłem kolorem zielonym. A to nie wszystko co znajduje się w rejonach 28-29 k. Jest tu zdecydowanie dużo powodów, zęby podnieść cenę. Ale czy na stałe ?
Niekoniecznie.
Przypominam, że jeśli chodzi o geometrię to silniejszy poziom, znajduje się piętro niżej, w żółtej strefie w okolicach ceny 23k USD. RSI wskazuje, ze jest odpowiedni zapas mocy do spadków. Istotne pytanie to czy cena teraz zaliczy poziom 23k USD i otworzy się prze BTC droga do długotrwałych wzrostów, czy może Bitcoin najpierw wykona korektę wzrostową z obecnych poziomów ( póki co nie oceniałem jeszcze zasięgu tej korekty – wyjaśnię to w drugiej części analizy ) a później cena będzie chciała powrócić do swojego trendu spadkowego, choćby po to, żeby zaliczając niższe poziomy cenowe, domknąć przynajmniej niektóre luki pozostawione na wykresie w poprzednim rajdzie po swoje ATH ?
Odpowiadając na to pytanie należy wspomagać się notowaniami wartości indeksu dolara amerykańskiego – DXY czy chociażby największych amerykańskich indeksów jak SP500 czy Dow Jones. To właśnie te walory doskonale odzwierciedlają globalną sytuację geopolityczną i gospodarczą, na co Bitcoin też jest czuły i reaguje spójnie do wyżej wymienionych.
Wracając do wykresu BTC, dopóki cena nie przebiła linii trendu i nie pokonała dołka z 9 maja przy cenie 25332 USD ( Kraken) nie możemy mówić o kontynuacji spadków, a na horyzoncie pojawia się wizja korekty UP, która może na chwilę przynieść wytchnienie Hodlerom BTC, a spekulantom odzyskać nadzieję w wizję nowego ATH, choć moim zdaniem jest to wizja zdecydowanie przedwczesna.
Poza tym, jak zapewne wiele osób już wie, jestem zwolennikiem kupowania fizycznego Bitcoina z obecnych poziomów cenowych nawet jeśli istnieje ryzyko ( szansa |😊 ), że BTC będzie jeszcze tańszy. Jestem przeciwnikiem zakupów w szczytach i w trakcie trwania silnych swingów wzrostowych, a zwolennikiem kupowania po(,) lub w trakcie trwania cykli korekcyjnych, nawet jeśli wiem, że istnieje ryzyko pogłębienia się korekty.
Zapraszam do kolejnej analizy, sytuacji w niskim interwale.